„Накратко“ – 5 понятия от психоанализата. Част трета.
От Валентин Бояджиев – психолог
Здравейте приятели! Това четиво може да бъде наречено „четиво за 5 минути“. Ще представя на вашето внимание поредица от статии свързани с психоанализата и в частност нейният понятиен апарат. Понятията тук ще бъдат разгледани накратно и ще бъде казано най-основното за тях. Представените тук изложения на понятията не претендират за абсолютна изчерпателност или иновативност, а имат за цел да насочат читателя и да му дадат най-обща представа за понятийния апарат на психоанализата. Благодаря Ви за проявеното разбиране и приятно минути.
Заемане (окупиране) на обекта (objekt – besetzung) – фиксиране на либидото върху определени обекти, зареждането им с либидинозна енергия.
Задържане (hemmung) – спиране на развитието на една от неговите степени. Използва се и като синоним на препятствие (спирачка за развитието на някакво влечение).
Заместване (Ersetzung) – механизъм за преобразуване на несъзнаваните, неприемливи за Аза (Свръх-Аза) желания в приемливи. В резултат на това се появяват погрешни действия, невротични симптоми, определени характеристики на съновидението.
Защита (Abwehr) психична – съвкупност от несъзнавани психични процеси, призвани да защитават Аза от заплахите на реалността (в детството) или от нагоните и Свръх-Аза (при възрастните).
Защитни механизми (Abwehrmechanismen) – специални форми на психична защита, изработвани от Аза. Към тях спадат изтласкването, сублимацията, регресията и т.н.